Dny Evropského dědictví 2022 ve Zbrojnici

Pondělí 5. září 2022, 11:13 – Text: Barbora Malínek Číhalová

Knihovna Univerzity Palackého se už několik let pravidelně připojuje k doprovodnému programu olomouckých Dnů evropského dědictví. I letos proto bude druhý zářijový víkend (10. a 11. 9.) Zbrojnice mimořádně otevřena pro individuální prohlídky veřejnosti i pro studium. Po oba dny vždy od 9:00 do 16:00.

V doprovodném programu Dnů evropského dědictví, kdy se každoročně otevírají brány významných památek a historických objektů, má každý rok své místo i Knihovna Univerzity Palackého, konkrétně pak její Ústřední knihovna sídlící v historických prostorách Tereziánské zbrojnice. Ani letos tomu nebude jinak a druhý zářijový víkend (v sobotu 10. a v neděli 11. 9.) se dveře Zbrojnice otevřou veřejnosti. Po oba dny od 9:00 do 16:00 si zájemci budou moci individuálně projít prostory Ústřední knihovny ve Zbrojnici, u hlavního výpůjčního pultu si prohlédnout a prolistovat vzácné tisky z 16. -19. století anebo se podívat na nejzajímavější knížky z fondu Knihovny UP.

„Na oknech Ústřední knihovny ve Zbrojnici mohou návštěvníci stále obdivovat krásný "site-specific" projekt slovenského vizuálního umělce Jara Vargy, který vznikl ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a Trienále SEFO 2021. Má název Návrat do Nového světa a na deseti okenních kresbách připomíná na pozadí dnešní Olomouce misionářské aktivity českých jezuitů v zámoří,“ přibližuje program Barbora Cholastová z výpůjčního oddělení knihovny ve Zbrojnici a dodává, že ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc vznikla také brožura s orientační mapou a popisem jednotlivých kreseb. K dispozici je zdarma na recepci Zbrojnice a také u hlavního výpůjčního pultu v prvním patře.

„V časopisecké studovně a klubovně Zmijozel je aktuálně instalována výstava s názvem Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté. Ta mapuje olomouckou street art a graffiti scénu posledních 30 let a rozhodně stojí za podívání,“ zve návštěvníky Cholastová.

V  případě zájmu je také možné v rámci Dnů evropského dědictví a otevřených památek kdykoli požádat o komentovanou prohlídku knihovny ve Zbrojnici. Stačí se jen domluvit s knihovníky u výpůjčního pultu, kteří návštěvníky rádi po knihovně provedou a prozradí spoustu zajímavostí z její historie i současnosti.