Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté – originální výstava se přesunula do knihovny ve Zbrojnici

Pátek 2. září 2022, 13:43 – Text: Barbora Malínek Číhalová

Jen do 14. září můžete v časopisecké studovně a klubovně Zmijozel v Ústřední knihovně ve Zbrojnici vidět originální výstavu, která mapuje olomouckou street art a graffiti scénu posledních 30 let. Přesunula se sem z galerie Studio G21, kde byla k vidění během srpna.

Pamatujete černé kočky či barevné polystyrenové balonky umístěné na různých místech Olomouce? Nejen ty teď najdete v prostorách časopisecké studovny a klubovny Zmijozel v Ústřední knihovně ve Zbrojnici. „Kočky a balónky byly ve své době populární natolik, že je lidé odlepovali a brali domů,“ vzpomíná s úsměvem kurátorka výstavy Romana Junkerová a dodává, že výstava olomouckého street artu a graffity je jedinečná nejen tím, že má návštěvník možnost zhlédnout originály pouličního umění, které se v ulicích Olomouce nacházely a staly se fenoménem, o kterém referovala i Česká televize, ale i tím, že se jedná vůbec o první počin zmapovaní graffiti a street artové komunity na území Olomouce.

„Název výstavy se může zdát lehce kontroverzní, přesto je nadmíru výstižný. Tím, čím je chrám pro
věřícího, je město pro sprejera a umělce. A ačkoliv jsou chrámy střeženy, nevyhnou se občas znesvěcení, podobně jako ulice či domy,“ vysvětluje Junkerová. Na výstavě uvidíte nejen fotografie graffiti, ale také originály plakátů a dalších street artových „artefaktů“ anebo originální výtisky tematického časopisu Pop Life vydávaného v letech 1994–2001.

Výstava je přístupná veřejnosti zdarma během otevírací doby Ústřední knihovny ve Zbrojnici a navíc také o víkendu 10. a 11. září od  09:00 do  16:00 v rámci Dnů evropského dědictví.