V Knihovně UP se setkají katalogizátoři z celé České republiky

Pondělí 13. červen 2022, 11:16 – Text: BMČ

Knihovna Univerzity Palackého bude již počtvrté hostit setkání katalogizátorů z vysokoškolských knihoven z celé České Republiky. To se koná pod záštitou Asociace knihoven vysokých škol ČR a proběhne od 13. do 15. června 2022.

Myšlenka odborné stáže pro katalogizátory, která by se konala v Knihovně Univerzity Palackého, vznikla asi před třemi lety na jednání Výkonného výboru Asociace knihoven vysokých škol. „Už v minulosti měli kolegové z ostravské univerzitní knihovny zájem vidět, jakým způsobem probíhá katalogizace u nás v Knihovně UP. A právě na jednom z jednání Výkonného výboru AKVŠ se tento impulz od ostravských kolegů propojil s nápadem uspořádat „Erasmus po česku“, jak jsme to tehdy pracovně nazvali. Tedy odbornou stáž, ideálně třídenní, realizovanou českou knihovnou pro české knihovníky. Jako pilotní bylo zvoleno právě téma katalogizace. A toho jsme se velmi rádi ujali. Často jsme se totiž bavili o tom, že katalogizátoři mají velmi málo příležitostí se vzájemně radit a inspirovat ve své práci. A přitom právě v univerzitních knihovnách je katalogizace velice specifická,“ přibližuje Helena Sedláčková, ředitelka Knihovny Univerzity Palackého a dodává: „Tento koncept se ukázal jako velmi obohacující pro účastníky i organizátory stáže. Vzájemně si vyměňujeme zkušenosti, inspirujeme se.“

Z důvodu koronavirových opatření se ale první stáž mohla uskutečnit až v září minulého roku. Kapacita termínu byla naplněna bezprostředně po jeho zveřejnění a pro velký zájem se během loňského podzimu stáž ještě dvakrát opakovala. Letošní červnový termín je tedy již čtvrtým v pořadí. A i ten byl od spuštění registrace okamžitě obsazen.

Program stáže je rozdělen do tří dnů a podle organizátorů je vždy velmi nabitý a pestrý. Zároveň je ale připravený tak, aby si účastníci odnesli co nejvíce praktických poznatků, které se jim budou v jejich profesi hodit. „Začínáme prezentací Univerzity Palackého, Knihovny UP a představením činnosti našeho oddělení Katalogizace. Odborné bloky prokládáme exkurzemi nejen v Ústřední knihovně ve Zbrojnici, ale také v dalších našich fakultních pobočkách včetně Britského centra. Celá stáž je vlastně jedna velká diskuse o tom, jak katalogizace probíhá v jiných knihovnách a pro všechny strany je to vždy velice inspirativní,“ přibližuje vedoucí oddělení Katalogizace Knihovny UP Simona Uherková a dodává, že pro účastníky stáže je například velmi zajímavá spolupráce univerzitní knihovny s Centrem pro studenty se specifickými potřebami a to, jak Knihovna UP přispívá do Knihovní brány pro zrakově postižené. „Asi největší inspirací pro účastníky stáže je způsob, jakým v naší univerzitní knihovně zpracováváme knihy. My totiž nemáme katalogizaci rozdělenou na jmennou a věcnou, jak to někdy bývá v jiných knihovnách, ale jeden katalogizátor vždy zpracuje celý záznam knihy jak ze jmenného, tak z věcného hlediska. Tento způsob je velice praktický a mnohem efektivnější, protože není potřeba řešit zastupitelnost. Velmi se to osvědčilo především v době koronaviru,“ prozrazuje Uherková a doplňuje, že oddělení Katalogizace Knihovny UP má také velice dobré výsledky v projektu ObálkyKnih.cz. „V loňském roce byla Knihovna UP druhá v republice a první mezi univerzitními knihovnami ve skenování obálek a obsahů publikací. Ty se pak zobrazují u záznamu knihy v našem elektronickém katalogu a výrazně tak rozšiřují jeho informační hodnotu. Jednoduše řečeno, uživatelé díky naskenované obálce hned vidí, jak kniha vypadá, a díky naskenovanému obsahu mohou snadno vyhodnotit, zda je pro ně relevantní. Ušetří jim to velmi mnoho času a někdy i zbytečnou cestu do knihovny,“ vysvětluje Uherková.

Z minulých termínů stáže, kterých se již zúčastnilo celkem 20 knihovníků (katalogizátorů) z různých vysokoškolských knihoven ČR, má Knihovna UP velice pozitivní zpětnou vazbu. Účastníci oceňují obsahovou náplň i velice přátelské prostředí a také Asociace knihoven vysokých škol kvituje tento způsob sdílení a předávání zkušeností, který, až do minulého roku, nebyl mezi knihovníky vysokoškolských knihoven ČR obvyklý.

Těší mě, že tato stáž probíhá právě v naší univerzitní knihovně, protože osobně jsem se katalogizaci věnovala 14 let a je to moje srdeční záležitost. Ještě větší radost mám z toho, že zpětná vazba od účastníků je vždy velice pozitivní a že je stále obrovský zájem,“ říká ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková.

Oddělení Katalogizace Knihovny UP zpracovává knižní i speciální dokumenty (elektronické zdroje, hudebniny, kartografické dokumenty, zvukové záznamy a videozáznamy) pro všechny fakulty Univerzity Palackého, jednotlivá univerzitní pracoviště (Britské centrum, Archiv UP, Kariérní centrum UP) i některé katederní knihovny (Knihovna asijských studií, Richterova knihovna, Katedra historie-sekce archeologie). Za minulý rok zpracovalo oddělení Katalogizace UP celkem 7881 titulů, které jsou díky tomu dostupné v katalogu Knihovny UP i v Souborném katalogu ČR.