Olomoucká muzejní noc opět ve Zbrojnici

Čtvrtek 2. květen 2024, 7:50

I v letošním roce se Knihovna Univerzity Palackého zapojí do programu Olomoucké muzejní noci. V pátek 17. května zůstanou dveře Ústřední knihovny ve Zbrojnici otevřeny výjimečně až do 22:00 hodin, návštěvníci si budou moci zahrát kvíz, který prověří jejich literární znalosti, a prohlédnout staré tisky, které má univerzitní knihovna ve svém vlastnictví.

Knihovna UP se do programu Olomoucké muzejní noci zapojuje opakovaně již několik let. Dveře Ústřední knihovny ve Zbrojnici zůstávají při této příležitosti pravidelně otevřené až do desáté hodiny večerní a návštěvníci mají možnost projít si barokní prostory knihovny individuálně, anebo mohou u hlavního výpůjčního pultu požádat o komentovanou prohlídku.

Pro ty, kteří by si chtěli trochu zapřemýšlet, bude k dispozici kvíz "Knihovnická šifra", která prověří jejich literární znalosti i orientaci ve fondu Knihovny UP. Pro dětské návštěvníky pak máme připravenou zjednodušenou verzi šifry. Postačí odevzdat výsledky u výpůjčního pultu a tři vylosovaní si pak mohou vyzvednout odměnu na recepci Zbrojnice v týdnu po Muzejní noci následujícím.

Jako každý rok budou i letos vystaveny zajímavé tituly z fondu univerzitní knihovny. K vidění bude nejmenší kniha, největší kniha, ale třeba i ta nejtěžší, vážící jedenáct kilogramů. Historická badatelna, oficiálně otevřená v rámci Dnů evropského dědictví loni v září, nabídne možnost se podívat na staré tisky, které Knihovna UP vlastní. „Návštěvníci si budou moci prohlédnout česky i latinsky psané knihy, staré několik století. K listování jim zapůjčíme i speciální ochranné rukavice,“ říká Vladimír Klásek, vedoucí výpůjčního oddělení Knihovny UP, a pokračuje: „Vystaven bude například pozoruhodný Matiolliho herbář aneb bylinář s krásnými ilustracemi rostlin, rovněž úplně nejstarší kniha, kterou v knihovním fondu máme. Při komentované ukázce se návštěvníci dozvědí informace o obsahu dokumentů, době vzniku i technice vazby, která byla v minulosti používána.“

Kromě uvedeného mohou návštěvníci při individuálních prohlídkách knihovny obdivovat také site-specific projekt slovenského vizuálního umělce Jara Vargy s názvem "Návrat do Nového světa", který vznikl ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Výstava poukazuje na misionářské aktivity českých jezuitů v zámoří.

V knihovně bude navíc k vidění několik výstav. Konkrétně výstava maleb v prostorách recepce s názvem "Kořeny domova" od studentky UP Zuzany Fabiánové, výstava fotografií v časopisecké studovně našeho kolegy Petra Jurečky "Mrakodrapy v New Yorku", či další v klubovnách Zmijozel a Nebelvír.