Noc vědců v Knihovně UP

Foto: UP
Úterý 19. září 2023, 7:59

Stejně jako loni i letos se Knihovna Univerzity Palackého zapojuje do doprovodného programu Noci vědců. V Ústřední knihovně ve Zbrojnici proto budete mít v pátek 6. října od 18:00 do 22:00 hodin možnost poznat Tajemství knih.

Tématem letošní Noci vědců je Tajemství. A knihy umí být pořádně tajemné! Nejdříve se před námi běžnými smrtelníky skrývaly v klášterech, kde je mohli opisovat pouze mniši, a teprve s rozšířením knihtisku se dostaly nejenom k panovníkům a církevním hodnostářům, ale i k šlechticům a bohatým měšťanům. K běžnému rozšíření tajemství, které knihy skrývaly, ať už filozofických, sociologických nebo psychologických, došlo až na přelomu 19. a 20. století. I v naší knihovně tak můžete nahlédnout do těch starých tisků, které se k nám dostaly od biskupů, arcibiskupů a kanovníků v době, kdy univerzita Palackého byla ještě univerzitou Františkovou, než došlo v roce 1860 k jejímu zrušení. Staré tisky – nejstarší kniha v našem fondu je z roku 1539 – můžete obdivovat v naší nově otevřené historické badatelně (2. patro Zbrojnice) a vyslechnout si k tomu i výklad našeho kolegy, který pro vás připravil i tisky od Františka Palackého, po kterém je naše univerzita pojmenována.

Pro ty z vás, kteří rádi soutěží, pak čeká na recepci Zbrojnice kvíz, kde budete moct prokázat nejenom své literární znalosti, ale také orientaci ve fondu naší knihovny. Na ty, kteří kvíz správně vyplní, čeká sladká odměna, těm, kteří nám svěří i svou e-mailovou adresu (použita bude pouze ke kontaktování výherců), pak nabízíme ještě možnost zúčastnit se slosování o 3 speciální ceny s knihovnickou tematikou. Součástí prohlídky našich interiérů bude i výstava "Okamžiky" studentky filozofické fakulty UP Hany Kořánové a „Právo a my“ Dr. Michala Vítka, doprovázená fotografiemi profesora Jindřicha Štreita, které budou k vidění v prostoru recepce a časopisecké studovny. Pokud byste se chtěli dozvědět něco o historii i službách Zbrojnice, nebojte se požádat u pultu o prohlídku s výkladem.

Krátké přednášky knihovníka o starých tiscích jsou plánovány v 18:30, 19:30, 20:30 hodin.