Noc literatury nabídne program v Červeném kostele a v Českém rozhlasu Olomouc

Foto: Noc literatury
Pondělí 4. září 2023, 7:58

Knihovna UP se i v letošním roce podílí na organizaci akce s názvem Noc literatury. Tato již zavedená akce se snaží na netradičních místech a prostřednictvím veřejně známých tváří zvýšit zájem o současnou evropskou literaturu i význam překladů z různých jazyků. Letošní ročník proběhne ve středu 20. září od 17:00 hodin na dvou místech: v zrekonstruovaném Červeném kostele a v budově Čr Olomouc.

Letošní ukázky ze soudobé evropské literatury budou v podání filmové i divadelní herečky Lenky Krobotové a dalších osobností, spojených zejména s rozhlasem, jakými jsou: Zdeněk Junák, Dita Vojnarová, Zora Ježková nebo Jan Faltýnek.

Samotné zahájení literárního projektu, jehož počátky sahají do roku 2006 a který se stává kulturní akcí s mezinárodním rozměrem, proběhne v 17:00 hodin v Červeném kostele. Úvodní ukázka zazní z rodinné ságy Aleksandra od nizozemsko-ukrajinské autorky Lisy Weedy v podání básníka a spisovatele Tima Postovita. Kniha Aleksandra poukazuje na komplikovanost vztahů a postojů lidí, kteří žijí na pomezí Ukrajiny a Ruska a na osudové volby, které museli v minulosti udělat – zvolit Hitlera nebo Stalina – který z nich mi zajistí svobodu? Takové otázky si v překladu Blanky Juranové pokládají hlavní hrdinové debutu Lisy Weedy, otázky, na které není jasné, zda lze správně odpovědět.

Čtení ukázek začne na obou místech zároveň v 18:00 hodin, od 19:00 hodin se potom zopakuje. Na přesun budou mít návštěvníci přibližně 10 minut.

Červený kostel VKOL: Lenka Krobotová, Zdeněk Junák a Zora Ježková

Český rozhlas Olomouc: Dita Vojnarová, Jan Faltýnek.

Večer bude zakončen přibližně ve 20:30 koncertem kapely Ozembóch v Baru Zahrada na Tržnici. Na akci se společně podílí knihovny: Vědecká knihovna v Olomouci, Městská knihovna v Olomouci a Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci.

O zapojených městech (pokud nebudete v Olomouci) a jejich programu si můžete více přečíst zde: https://www.nocliteratury.cz/regiony-cr/