Knihovna UP pomáhá: Ve Zbrojnici je nově „ukrajinská knihovna“

Středa 23. březen 2022, 13:22 – Text: BMČ

Výhradně pro děti i dospělé prchající před válkou je určena „ukrajinská knihovna“, kterou nově najdete ve Zbrojnici u hlavního výpůjčního pultu. Aktuálně je v ní k dispozici na čtyřicet titulů v ukrajinštině, které Knihovna UP zakoupila.

Prakticky ihned, kdy došlo k otevřenému konfliktu na Ukrajině, se všude okolo rozmohla obrovská vlna solidarity a pomoci. V knihovně jsme tedy začali přemýšlet nad tím, jak se do této pomoci můžeme také zapojit a rozhodli jsme se pomáhat tak, jak nejlépe umíme – knihami. Na začátku března jsme tedy v Oddělení akvizice začali shánět dostupné publikace v ukrajinštině. Zhruba po třech týdnech přišly první tituly, které teď můžeme ukrajinským dětem i dospělým nabídnout,“ přibližuje vznik myšlenky ukrajinské knihovny její iniciátor Antonín Pokorný, vedoucí Oddělení akvizice Knihovny UP.

Dodává, že kromě jazykových učebnic najdou zájemci v ukrajinské knihovně také nejrůznější beletrii, z níž je k dispozici dokonce i několik dílů oblíbeného Harryho Pottera. „Snažili jsme se z nabídky dostupných knih vybírat tak, aby byly využitelné pro dospělé i pro děti. Několik vyloženě dětských pohádkových knížek jsme přes katedru slavistiky poskytli přímo ukrajinským rodičům a dětem v místních ubytovacích zařízeních,“ doplňuje Pokorný. Přestože je v současné situaci ukrajinsky psanou literaturu obtížné zajistit, chtělo by Oddělení akvizice Knihovny UP aktuální nabídku titulů rozšířit o dalších aspoň čtyřicet publikací.

Půjčování knih z ukrajinské knihovny probíhá u hlavního výpůjčního pultu ve Zbrojnici na jméno zájemce, je tedy potřeba mít s sebou platný doklad (cestovní pas nebo občanský průkaz). V případě dotazů se na nás neváhejte obrátit na telefonu  585 631 749.

Knihovna Univerzity Palackého má pro studenty a akademické pracovníky univerzity ve svém stálém fondu bezmála dva tisíce titulů s ukrajinskou tematikou, přičemž tři čtvrtiny z nich jsou v ukrajinštině.