Britské centrum Knihovny UP chystá čtvrtý literární večer s tématem slam poetry

Čtvrtek 23. listopad 2023, 13:48

Již počtvrté se v Britském centru Knihovny UP připravuje ve spolupráci s katedrou anglistiky a amerikanistiky FF UP literární večer. Tématem tentokrát bude, v předvánočním čase možná trochu nečekaně, slam poetry. Můžete se těšit na živé, dramatické a neotřelé předvedení autorské poezie a na zajímavé hosty. Nebude chybět ani bodování, hlasité povzbuzování a vyhlášení vítěze studentského klání. Literární večer proběhne opět v prostorách Britského centra Knihovny UP, a to ve středu 6. prosince od 18:00.

„Slam“ – bouchnout nebo prásknout… podobné konotace jako rána má vyvolat i slam poetry, tedy omráčení, otřesení, vytržení a velký přenos energie mezi divákem a autorem. Slam poetry je jedinečná a velmi osobitá aktivita, která nemůže být víc vzdálena od klasického recitování poezie. Při slam poetry se slamer, tedy autor, který smí přednést pouze svůj vlastní text, snaží zaujmout publikum nejenom samotným textem, ale i gesty, mimikou a schopností vyvolat silné emoce. Počítá se s tím, že reakce diváků jsou stejně bouřlivé jako přednes slam poetristů. Míra intenzity potlesku, povzbuzování, smíchu či uznání koresponduje s výsledným umístěním autora. Program 4. literárního večera v Britském centru KUP připravil se studenty svého literárního semináře Bob Hýsek z KAA FF UP. Kromě vystoupení studentů se slamy v angličtině, češtině, ukrajinštině a slovenštině se můžete těšit na přednášku Petra Urama, který zasvětí účastníky večera do světové slam poetry, na skotský slam o skotštině a skotské identitě od Kevina Gildaye a možná i na nějaké překvapení. Vystoupení jednotlivých aktérů bude moderovat Bob Hýsek a ujme se i závěrečného zhodnocení a vyhlášení vítězů.

Literární večer se bude konat ve středu 6. prosince od 18:00 v prostorách Britského centra Knihovny UP v přízemí Zbrojnice. „Jsem opravdu moc ráda, že naše spolupráce s katedrou anglistiky a amerikanistiky FF UP a studenty jejích literárních seminářů pokračuje a že se dvakrát do roka můžeme potkávat při prezentaci zajímavých literárních témat. Nejde o čistě akademickou záležitost, naše literární večery jsou určeny i všem zájemcům z řad veřejnosti,“ zve Zuzana Hanelová, vedoucí Britského centra Knihovny UP.

Britské centrum Knihovny UP obnovilo pořádání literárních večerů před více než rokem a půl. První téma reflektovalo krátce předtím zahájenou invazi Ruska na Ukrajinu a týkalo se válečné poezie. Druhý literární večer se zaměřil na anglickou tvorbu pro děti. Tématem třetího literárního večera byla science fiction a jeho součástí byla i prezentace studentských autorských zinů.