Knihovna UP chystá Týden s elektronickými informačními zdroji již po sedmé

Neděle 11. únor 2024, 8:02

Sedmý ročník této již tradiční akce pořádané Knihovnou UP nabídne školení, workshopy a konzultace, které se budou týkat především problematiky vyhledávání a citování elektronických informačních zdrojů, které Univerzita Palackého předplácí svým studentům a zaměstnancům, a nyní nově otevře i téma využívání nástrojů umělé inteligence při psaní odborných textů.

Týden s EIZ bude probíhat od pondělí 26. února do pátku 1. března 2024 v prostorách Ústřední knihovny ve Zbrojnici. Školení a workshopy se uskuteční v počítačové učebně č. 1.66, konzultace pak budou poskytovány v kanceláři č. 1.59 Bibliograficko- informačních služeb.

Studenti i zaměstnanci univerzity mohou přijít na osobní konzultace mezi 8:00 až 15:00 hod. do kanceláře č. 1.59 v přízemí Zbrojnice. Školení a praktické workshopy budou probíhat v počítačové učebně č. 1.66 s omezenou kapacitou, proto je nutné se na ně předem zaregistrovat. Jednotlivé termíny a témata naleznete na uvedeném odkaze, kde je nutné si vybrat konkrétní událost, o kterou máte zájem.

Podrobný program sedmého ročníku Týdne s EIZ:

Školení: Vyhledávání v EIZ
pondělí 26. 2. 2024 | 9:45–11:15 | počítačová učebna 1.66 v přízemí Zbrojnice

čtvrtek 29. 2. 2024 | 13:15–14:45 | počítačová učebna 1.66 v přízemí Zbrojnice

Představení portálu e-zdrojů (ezdroje.upol.cz), na kterém jsou k dispozici přístupy k licencovaným vyhledávacím systémům dostupným pro Univerzitu Palackého. Na semináři se dozvíte, jak si najít relevantní e-zdroje pro svůj studijní obor, jak získat plný text, kde hledat e-knihy a mnoho dalších užitečných informací.

Školení: Práce s vybranými AI nástroji
úterý 27. 2. 2024 | 9:45–11:15 | počítačová učebna 1.66 v přízemí Zbrojnice

úterý 27. 2. 2024 | 13:15–14:45 | počítačová učebna 1.66 v přízemí Zbrojnice

pátek 1. 3. 2024 | 9:45–11:15 | počítačová učebna 1.66 v přízemí Zbrojnice

Praktické školení bude zaměřeno na základy práce s vybranými nástroji využívající umělou inteligenci (AI). Seznámíte se s volně dostupným chatbotem ChatGPT 3.5 a dozvíte se, jak správně tvořit dotazy a sestavovat prompt. Představíme si nástroj Microsoft Copilot, jenž je integrován přímo v internetovém prohlížeči Edge. Zmíníme vyhledávač Perplexity Ask, který pracuje s literaturou a zdroji a naučíte se vytvářet ilustrace pomocí generátoru obrázků Bing ImageCreator. Pozornost bude věnována taktéž etickým aspektům práce s AI a problematice citování AI nástrojů.

Workshop
středa 28. 2. 2024 | 9:45–11:15 | počítačová učebna 1.66 v přízemí Zbrojnice

Přihlaste se na workshop a zlepšete se ve vyhledávání v e-zdrojích. Dozvíte se, jak formulovat rešeršní dotaz a jaké jsou nejčastější chyby, na které je potřeba si ve vyhledávání v e-zdrojích dát pozor. Prakticky se naučíte efektivně pracovat s portálem e-zdrojů (ezdroje.upol.cz) a poznáte mnoho databází a vyhledávacích systémů, které se vám budou při studiu hodit.

Školení: Problematika citování…aneb jak pracovat s Citace Pro Plus
středa 28. 2. 2024 | 13:15–14:45 | počítačová učebna 1.66 v přízemí Zbrojnice

Školení nabídne vhled do problematiky citací a citování a představí možnosti využití citačního manažeru Citace Pro Plus, který zjednodušuje práci při psaní odborných textů a citování konkrétních informačních zdrojů. Ukážeme si, jak postupovat při vytváření jednotlivých citací, jak exportovat či sdílet citace, jak je spravovat a představíme i některé doplňky, které umožňují jednoduchý export či import citací nejenom do citačního manažeru, ale přímo do Wordu.