Noc vědců 2021 s Knihovnou Univerzity Palackého (aktualizováno 24. 9.)

Pátek 24. září 2021, 15:07

V rámci letošního ročníku Noci vědců, jehož tématem je ČAS, připravila Knihovna UP pro veřejnost komentovanou prohlídku historické budovy Tereziánské zbrojnice i online čtení z knih.

Během komentované prohlídky s názvem Zbrojnice v proměnách času, se zájemcům na jednu noc otevřou dveře historické budovy Tereziánské zbrojnice a znovu ožijí příběhy dávných rezidentů tohoto místa – zámožných sousedů slovanské akropole, prvního biskupa Jana, ctihodných kanovníků nebo krvelačných upírů. Účastníci si prohlédnou exteriér budovy i impozantní sály jejího prvního patra, ve kterém se dnes nachází výpůjční oddělení Ústřední knihovny Univerzity Palackého. Nakouknou také do sklepních prostor, kde budou vystaveny staré tisky z 16. až 19. století s odbornou tematikou (herbáře, slovníky, vědecká pojednání), a budou si moci přečíst, o čem se psalo v tisku 24. září před 100 nebo 150 lety. Na závěr prohlídky je připravena krátká přednáška ředitelky Knihovny UP Heleny Sedláčkové na téma „knihovnictví v čase“.

Prohlídka je přístupná zdarma a z důvodu omezeného množství účastníků (max. 19 osob) je potřeba si na každý čas předem rezervovat své místo:
Rezervace termínu 24. 9. 18:00
Rezervace termínu 24. 9. 19:00
Sraz účastníků je na nádvoří Zbrojnice.

Podobně jako v loňském roce má část programu Knihovny UP také online podobu. Knihovníci univerzitní knihovny, i sama paní ředitelka, pro letošní Noc vědců znovu natočili četbu krátkých úryvků z knih a zamysleli se nad všudypřítomností času v našich každodenních životech. Paní ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková také krátce představí svůj pohled na historický vývoj knihovnictví a práci knihovníka. Přiblíží zajímavé momenty knihovnictví od doby pergamenových svitků, knih upoutaných na řetězech v klášterních knihovnách až po současné online trendy a digitalizaci. Online program bude dostupný 24. 9. od 14:00 na tomto odkaze.

Celý program letošní Noci vědců v Olomouci je k dispozici na webu: https://www.nocvedcu.cz/mesto/olomouc

Účastí na komentované prohlídce Zbrojnice v proměnách času udělujete souhlas s tím, že v souvislosti s konáním akce mohou být pořizovány fotografie a audio-vizuální záznamy zachycující účastníky akce, které mohou být následně užívány Knihovnou UP pro propagační účely jak v tištěné, tak v elektronické podobě. Za pořizování a užívání takových fotografií a audio-vizuálních záznamů nenáleží účastníkům žádná odměna ani jiná náhrada. Tento souhlas lze vzít kdykoliv zpět.