Výstava o odkazu držitele Nobelovy ceny Heinricha Bölla (27. 3. - 14. 6. 2019)

pondělí 25. březen 2019, 18:40 – Text: KK

Rádi bychom Vás pozvali na novou výstavu v časopisecké studovně knihovny Zbrojnice. Výstava o odkazu držitele Nobelovy ceny Heinricha Bölla má název Vměšovat se je žádoucí! Einmishung erwünscht! Expozice se koná v rámci festivalu Olmützer Kulturtage.

Heinrich Böll patří k typu spisovatelů, kteří své autorství v nejvyšší možné míře spojují s odhalováním společenské zkušenosti člověka. Podle svých slov byl „svázán s dobou a současností, s tím, co jedna generace zažívá, zakouší, vidí a slyší“. Jeho romány, povídky, eseje, dopisy a rozhovory jsou důležitým
svědectvím společenského a politického života v Německu v průběhu téměř půl století. Tematizují válku, obnovu, usmiřování, restauraci a cestu Německa k liberální demokracii. Böllovo velké mezinárodní uznání bylo v neposlední řadě založené na jeho neoblomném nasazení pro svobodu a lidská práva. Heinrich Böll byl veřejným intelektuálem par excellence. V období pražského jara podporoval české umělce v jejich emancipačních aktivitách. Na pozvání Svazu československých spisovatelů přijel 20. srpna 1968 do Prahy, kde se stal očitým svědkem příjezdu sovětských vojsk a konce pražského jara.

Výstava bude zahájena vernisáží 27. března 2019 v 17 hodin. Prohlédnout si ji bude možné až do 14. června.

Zpět