Olomoucká muzejní noc v knihovně ve Zbrojnici

Pátek 13. květen 2022, 8:51 – Text: BMČ

I v letošním roce se Knihovna Univerzity Palackého zapojí do programu Olomoucké muzejní noci. V pátek 20. května zůstanou dveře Ústřední knihovny ve Zbrojnici otevřeny až do 22:00 a návštěvníci si budou moci kromě aktuálních výstav v prostorách knihovny prohlédnout také vzácné staré tisky a zajímavosti z knihovního fondu.

Knihovna UP se do programu Olomoucké muzejní noci zapojuje opakovaně již několik let. „Prodloužení otevírací doby do 22:00 je pro nás to nejmenší, co můžeme udělat. Návštěvníky z řad veřejnosti tu vždy vidíme velice rádi. Tereziánská zbrojnice je nádherná historická budova, která rozhodně stojí za prohlídku,“ zve ředitelka univerzitní knihovny Helena Sedláčková. Zároveň dodává, že prodloužení páteční otevírací doby Zbrojnice v rámci muzejní noci je vždy vítané i u studentů, kteří zde mohou o to déle studovat a připravovat se na zkoušky.

Kromě individuálních prohlídek budou mít návštěvníci Olomoucké muzejní noci ve Zbrojnici již tradičně možnost nahlédnout také do vzácných historických publikací. „Knihovna Univerzity Palackého má několikatisícový fond starých tisků. Při muzejní noci budou vystaveny česky či latinsky psané  originály z 16. až 18. století. Návštěvníci si je budou moci prolistovat a vrátit se tak v čase do historie českého národa od Ctibora Tovačovského přes Jana Ámose Komenského až k Bohuslavu Balbínovi. K vidění bude i velice zajímavý prastarý Mattioliho Herbář aneb Bylinář,“ přibližuje program muzejní noci ve Zbrojnici vedoucí výpůjčního oddělení Vladimír Klásek a upozorňuje, že k listování starými tisky budou pro návštěvníky nachystány speciální rukavice, aby nedošlo k poškození knih.

Aktuálně mohou návštěvníci během Olomoucké muzejní noci v knihovně ve Zbrojnici vidět také právě probíhající projekt slovenského vizuálního umělce Jara Vargy. Ten vznikl ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a jedná se o několik historických kreseb a grafik zachycujících zážitky jezuitů ze zámořských cest, které autor překreslil na vybraná okna Zbrojnice. V časopisecké studovně a studentských klubovnách jsou dále k vidění dvě výstavy. První z nich představuje nejdůležitější ekosystémy na naší planetě a informuje o tom, co je možné udělat pro jejich záchranu, druhá připomene 80. výročí Operace Anthropoid.

Knihovna UP má ve svém fondu několik tisíc vzácných starých tisků. Tím nejstarším je Hádání pravdy a lži o kněžské zboží z roku 1539 od Ctibora Tovačovského z Cimburku a dále Herbář aneb Bylinář z roku 1596, jehož autorem je Pietro Andrea Mattioli. Všechny staré tisky jsou oddělením Katalogizace Knihovny UP postupně zpracovávány do katalogu. Výběr těch nejzajímavějších je pak pravidelně vystavován k nahlédnutí i na akcích pro veřejnost, jako je právě Olomoucká muzejní noc, Dny evropského dědictví nebo Noc vědců.