Animovaná videa pomůžou s hledáním zdrojů, představují i služby univerzitní knihovny

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 2. červen 2022, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Univerzita Palackého zveřejnila druhou sérii krátkých edukačních videí, tentokrát ve spolupráci s Knihovnou UP. Pět animovaných snímků se zaměřuje například na problematiku citování, hledání informačních zdrojů, plagiátorství nebo predátorských časopisů a lze je zhlédnout na univerzitním YouTube či platformě UPstream. Využít je mohou studenti a zaměstnanci univerzity při psaní diplomových prací či jiných odborných textů, k dispozici jsou ale i veřejnosti.

„Instruktážní edukační videa mají za cíl jednoduchou formou představit a ukázat všem autorům odborných textů, jak si ulehčit svou práci. Zároveň studenty i zaměstnance UP seznamují s dalšími dostupnými nástroji a službami, které pro ně mohou být důležité a velmi užitečné,“ uvedla Kristina Mikešová, vedoucí bibliograficko-informačních služeb Knihovny UP.

Snímky přibližují nejen metodiku a správný postup při hledání relevantních zdrojů pro práce a jejich citování, ale zároveň také informují o možnosti využití služeb a nástrojů Knihovny UP, které mají studenti a zaměstnanci UP k dispozici zdarma. „Jedná se především o poradenskou službu ve formě konzultací či školení. Poskytujeme také nástroje, které mohou využívat při psaní závěrečných či odborných prací, a doporučujeme, jak postupovat při odhalování predátorských časopisů. Pro doktorandy a zaměstnance UP také bezplatně zpracováváme odborné rešerše,“ řekla Kristina Mikešová a dodala, že studenti a akademici UP mají pro studium či výzkum k dispozici elektronické informační zdroje na portále ezdroje.upol.cz, kde najdou i základní návody a tipy, jak s těmito databázemi a systémy pracovat.

Série videí vytvořilo Oddělení komunikace UP ve spolupráci s univerzitní knihovnou. „Atraktivní animovaná videa přibližují nejen studentům témata, která jim mohou pomoct se studiem či prezentací výzkumu. Sérii edukačních videí chystáme v budoucnu ještě rozšiřovat o další oblasti, které jsou z pohledu vzdělávání zaměstnanců a studentů naší univerzity důležité,“ uvedl Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti UP.

Helena Sedláčková a Kristina Mikešová z Knihovny UP nedávno zveřejnily také rady k úspěšnému publikování v odborných časopisech. Oddělení komunikace UP stálo loni také u zrodu první série animovaných videí Bezpečnost v kyberprostoru, která seznamuje uživatele s nástrahami v online světě. Všech šest dílů první série animovaných edukačních videí je k dispozici zde.