Identita v krajce: výstava kreseb na recepci knihovny ve Zbrojnici

Grafika: Studium Artium
Pondělí 20. březen 2023, 10:21 – Text: Barbora Malínek Číhalová a Beáta Vymlátilová

Identita v krajce je název výstavy, která je k vidění až do 23. června v prostoru recepce Ústřední knihovny ve Zbrojnici. Vernisáž proběhne v pondělí 20. března od 18:00. Autorkou je studentka Univerzity Palackého Tereza Benáková. Výstava vznikla opět ve spolupráci s univerzitním spolkem Studium Artium (StuArt).

„Ve vystavených kresbách se zabývám tématem identity a identifikace skrze lidovou tvorbu a odívání. Každá oblast, ať už na Moravě, v Čechách nebo ve Slezsku, vkládá a prezentuje své specifické prvky v kroji, každá si stojí za svou identitou, kterou ukazuje skrze umění kroje,“ přibližuje téma výstavy Tereza Benáková a dodává, že pro její tvorbu jsou velkou inspirací právě tradice, lidské kořeny a vlastní historie.

Autorka se ve svých dílech snaží znovu uchopit témata folklorismu a návratu k našim kořenům. Svou důslednou a precizní kresbou zaměřenou na detaily nechává diváka nahlédnout do světa, který se mu možná v dnešní době zdá vzdálený. „Přitom je to však právě folklor a tradice, co nás definuje. Kulturní klenot, který vytvořili naši předkové,“ doplňuje Benáková.

Ve vybraných kresbách autorka odráží nejen provázanost tradic s naším současným způsobem života, ale také téma udržitelnosti. „V době rychlé a levné světové módy bychom možná měli věnovat pozornost materiálům, které se kdysi vyráběly ručně, ale kroje z nich vydržely dodnes. Kašmír, hedvábí, brokát a vlna se dnes řadí mezi luxusní látky, avšak pro svou kvalitu byly využívány už v lidové tvorbě,“ zamýšlí se autorka výstavy.

Tereza Benáková je studentkou Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. S kresbou začala už v dětství a svou tvorbu měla možnost prezentovat již během studia na gymnáziu.

Výstava bude v prostoru recepce Ústřední knihovny ve Zbrojnici k vidění do pátku 23. června. Vznikla ve spolupráci s univerzitním spolkem Studium Artium (StuArt), který sdružuje studenty a absolventy Univerzity Palackého v Olomouci se zájmem o výtvarné umění a mimo jiné nabízí všem tvořícím umělcům studujícím na Univerzitě Palackého (tedy i těm, kteří zrovna nestudují umění) možnost uspořádat svou výstavu. Bližší informace o realizaci své výstavy mohou zájemci získat na e-mailu stuart@studiumartium.cz.